V okviru javne gozdarske službe, projekta LIFE IP CARE4CLIMATE in drugih projektov, je v torek, 10. decembra 2024, na Gozdarskem inštitutu Slovenije potekala delavnica z naslovom "Poslovne priložnosti v sektorju gozdnega reprodukcijskega materiala (GRM)". Dogodek, ki je privabil 74 udeležencev, je bil namenjen raziskovanju novih priložnosti na področju GRM, predstavitvi aktualnih projektov in orodij ter omogočanju mreženja med različnimi deležniki. 

Dogodek so odprli uvodni nagovori s poudarkom na pomembnosti razvoja sektorja GRM za trajnostno upravljanje gozdov in spodbujanje gospodarstva. Direktorica Gozdarskega inštituta Slovenije dr. Nike Krajnc, predstavnica Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Alenka Korenjak in dr. Gal Kušar (GIS) iz projekta LIFE IP CARE4CLIMATE, so izpostavili dosedanje uspehe ter izrazili podporo raziskavam in sodelovanju v tem pomembnem sektorju. 

Sledile so strokovne predstavitve, ki so osvetlile različna področja in dosežke v sektorju GRM. Prof. dr. Hojka Kraigher (GIS) je predstavila vizijo uporabe novega Centra za semenarstvo, drevesničarstvo in varstvo gozdov, ki bo služil kot sodobno središče za raziskave in prenos znanja v prakso. Mag. Andrej Breznikar (ZGS) je predstavil digitalizacijo v okviru projekta E-Gozdarstvo, z novostmi in inovativnimi rešitvami  v sektorju GRM, ki bodo omogočile boljšo sledljivost in učinkovitejše spremljanje stanja, izvajanje ukrepov in izvedbo analiz. Boris Rantaša (GIS) je predstavil georeferencirano saditev, vključno z raziskavami o uporabi zadrževalnikov vode in mikorize na Krasu, in možnostmi, ki jih prinaša digitalizacija.  

V drugem delu sta predstavnika Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Zoran Planko in Anita Lempl, predstavila razpis za gozdno drevesničarstvo v okviru Strateškega načrta skupne kmetijske politike EU, ki je vzbudili zanimanje med udeleženci, saj ponuja pomembne finančne spodbude za razvoj sektorja. Dr. Gregor Božič (GIS) pa je predstavil poslovne priložnosti ter priporočila v sektorju GRM.

V moderirani delavnici pod vodstvom Sama Škrjanca (ZaVita) so udeleženci izmenjali ideje o novih poslovnih idejah in priložnostih, ki bi lahko izboljšale sodelovanje med drevesničarji, lastniki gozdov, podjetniki, odločevalci in drugimi ključnimi deležniki. Razprava je prinesla nekaj predlogov oz. smernic za nadaljnji uspešnejši razvoj sektorja GRM. 

Dogodek se je zaključil s pogostitvijo, ki je omogočila nadaljnje mreženje in izmenjavo mnenj med udeleženci delavnice. Organizatorji se zahvaljujemo vsem udeležencem in vabimo k aktivni vključitvi v prihodnje dogodke projekta LIFE IP CARE4CLIMATE in JGS3. 

Predstavitve z delavnice:

1 - Center za semenarstvo, drevesničarstvo in varstvo gozdov (dr. Hojka Kraigher, GIS) 

2 - Digitalizacija procesov v sektorju GRM (projekt E-Gozdarstvo) (mag. Andrej Breznikar, ZGS) 

3 - Georeferenciranje na področju GRM in nove možnosti, ki jih ponuja digitalizacija (Boris Rantaša, GIS) 

4 - Javni razpis za intervencijo naložbe v ustanovitev in razvoj gozdnega drevesničarstva (IRP09) za leto 2024 (Zoran Planko in Anita Lempl, MKGP) 

5 - Poslovne priložnosti v gozdnem semenarstvu in drevesničarstvu – poudarki iz CRP V4-2015 (dr. Gregor Božič) 

6 - Poslovne priložnosti v sektorju GRM – analiza razprave (Samo Škrjanec, ZaVita)