Študenti zaključnih letnikov lahko na Oddelku za varstvo gozda opravljate naloge za zaključek študija (po 1. ali 2. bolonjski stopnji). Dijaki in študenti pa lahko pri nas opravljate tudi različne prakse ali raziskovalne naloge. V ekipi oddelka za varstvo gozdov lahko dobite delovnega mentorja oziroma somentorja. In če ste marljivi in samoiniciativni in bodo vaši rezultati pomembni za objavo, pa se lahko znajdete med soavtorji znanstvenih objav.
Področja, ki jih zajemamo v naše raziskave
![]() |
Naši gozdovi so v zadnjih letih izpostavljeni izbruhom škodljivcev in vdoru invazivnih tujerodnih vrst. Mnoge od njih imajo velik vpliv na gozdove, zato potrebujemo ustrezne metode njihovega nadzora. V naših raziskavah preiskujemo dejavnike, ki vplivajo na prenamnožitve škodljivcev in invazivnost ter preizkušamo kratkoročne in dolgoročne metode upravljanja, pa tudi, kako ti škodljivci ali invazivne tujerodne vrste vplivajo na druge organizme. Naše nedavne raziskave se osredotočajo na škodljivce, npr. osmerozobega smrekovega lubadarja (Ips typographus) in invazivne tujerodne vrste, npr. azijskega ambrozijskega podlubnika (Xylosandrus crassiusculus) in hrastovo čipkarko (Corythucha arcuata). |
Kontakt: dr. Maarten de Groot, maarten.degroot@gozdis.si in dr. Andreja Kavčič, andreja.kavcic@gozdis.si
![]() |
Modeliramo in napovedujemo pojav in širjenje škodljivih organizmov za gozdno drevje, kot so bolezni in škodljivci gozdnega drevja, in škodljivih abiotskih dejavnikov za gozd kot so veter, sneg, žled, veter, suša in požari. Izdelujemo modelsko oceno tveganja gozdov zaradi škodljivih dejavnikov. Na podlagi modelov izdelamo napovedi. Izvajamo simulacije škodljivih abiotskih in biotskih dejavnikov ter njihovo preverjanje. Raziskujemo ekološke in statistične zakonitosti pojavljanja in širjenja škodljivih dejavnikov za gozd. |
Kontakt: dr. Nikica Ogris, nikica.ogris@gozdis.si in dr. Maarten de Groot, maarten.degroot@gozdis.si
![]() |
Izvajamo raziskave na področju gozdne fitopatologije, tj. raziskujemo bolezni gozdnega drevja in drugih lesnatih rastlin. Opravljamo raziskave škodljivih biotskih in abiotskih dejavnikov v gozdu; raziskave domorodnih in tujerodnih škodljivih organizmov v gozdu, poti vnosa, ustalitev, populacijske zakonitosti, tehnike kontrole in metode ukrepanja. |
Kontakt: dr. Nikica Ogris, nikica.ogris@gozdis.si in dr. Barbara Piškur, barbara.piskur@gozdis.si
![]() |
V laboratoriju za varstvo gozdov razvijamo in implementiramo molekularne metode za identifikacijo gozdu škodljivih organizmov (glive, žuželke). Raziskujemo tudi filogenijo gozdu škodljivih organizmov, predvsem gliv. |
Kontakt: dr. Barbara Piškur, barbara.piskur@gozdis.si
Kontaktirajte nas in skupaj bomo poiskali možnosti za sodelovanje.
Pretekla sodelovanja
Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.
Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.
Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:
Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).
Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.
Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.
Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.
Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.
Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.
Gozdarski inštitut Slovenije