S projektom želimo preko analize vzpostaviti bazo znanja uporabe lesa na Notranjskem. Z aktivnostmi gozdne pedagogike bomo s strokovnim partnerjem Gozdarskim inštitutom Slovenije, oblikovali in pripravili izobraževalne programe za različne ciljne skupine preko t. i. »učilnic v gozdu« na območju 3 občin.
PRP
Oddelek za načrtovanje in monitoring gozdov in krajine
Trajanje: 01.10.2020 - 30.09.2023
V projektu Fem4Forest bomo osvetlili različne vloge žensk v gozdarstvu in širše v gozdno lesnih verigah. Raziskovali bomo različne možnosti bolj aktivnega vključevanja žensk tako v samo gospodarjenje z gozdovi kot tudi na trg dela in v različne nivoje odločanja.
Interreg
Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
Trajanje: 01.07.2020 - 31.12.2022
Cilj projekta je razviti enotno transnacionalno strategijo za odgovorno ravnanje in upravljanje s tujerodnimi in invazivnimi tujerodnimi drevesnimi vrstami na območju Alp.
Interreg
Oddelek za gozdno ekologijo
Trajanje: 01.10.2019 - 30.06.2022
Vpliv podnebnih sprememb na gozdne ekosisteme je znanstveno potrjen, njegovi učinki so vidni tudi v evropskih gozdovih. V sredozemskem območju naraščajoče temperature in vse pogostejše ujme (nevihte, vročinski udari, daljša sušna obdobja) ogrožajo gozdne ekosisteme in postavljajo nove izzive trajnostnemu gospodarjenju z gozdovi.
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.09.2019 - 31.08.2024
S primerjalno genomiko želimo ugotovili 1.) kateri molekularni markerji vodijo široko prilagodljivost ene vrste in ozko specializacijo druge, sicer sorodne vrste; 2.) ali lahko z variabilnostjo pojasnimo geografske vzorce distribucije; 3.) povežemo genomsko pestrost metabolnih poti za tvorbo arom in 4.) molekulske markerje kjerkoli v genomu povežemo z izvorom in kvaliteto gomoljik.
ARRS
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.07.2019 - 30.06.2022
Oddelek za načrtovanje in monitoring gozdov in krajine
Trajanje: 01.01.2019 - 31.12.2026
Projekt Razvoj kazalcev in metodologije spremljanja ponudbe gozdarskih storitev (V4-1812) poteka v okviru Ciljnega raziskovalnega programa »Zagotovimo si hrano za jutri«, ki ga sofinancirata Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Ja...
ARRS
Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
Trajanje: 01.11.2018 - 31.10.2021
Pomemben del projekta predstavlja analiza dosedanje obnove gozdov s sadnjo. V analizo bo zajet pregled obsega sadnje in setve v površinskem in finančnem smislu ter podana okvirna ocena vpliva sadnje na razvoj gozdov.
ARRS
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.11.2018 - 31.10.2021
Glavni namen projekta je izobraževanje svetovalne službe ter lastnikov gozdov. Cilj projekta je izmenjava izkušenj in skupno učenje ter oblikovanje inovativnih in javno dostopnih materialov, ki bodo svetovalcem in lastnikom gozdov omogočili pridobitev ustreznih znanj za učinkovito upravljanje z gozdom.
Erasmus+
Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
Trajanje: 01.09.2018 - 31.08.2021
Cilji projekta so: - Povečati znanje in zagotoviti ključne kompetence v bioekonomiji za strokovnjake na področju gozdarstva. - Povečati bazo programov poklicnega izobraževanja in usposabljanja (PIU) ter vseživljenjskega učenja (VŽU) v partnerskih državah z inovativnim in celovitim programom usposabljanja na področju bioekonomije v gozdarstvu.
Erasmus+
Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
Trajanje: 01.09.2018 - 31.08.2021
Ključni cilj LIFE-IP NATURA.SI: izboljšati upravljanje in izvajanje Programa upravljanja območij Natura 2000. S sodelovanjem med različnimi sektorji in deležniki bomo upravljanje Nature 2000 temeljili na doseganju rezultatov.
LIFE
Oddelek za gozdno ekologijo
Trajanje: 01.09.2018 - 31.12.2026
Skladnost in časovno ujemanje med ogljikom vezanim v lesno biomaso in “eddy covariance” oceno NEP bomo preverili za presvetljen gozdnat ekosistem v Submediteranu v Sloveniji za obdobje 2008-2020. Prevladujoče drevesne vrste na tem območju bodo izbrane za analize sezonske rasti in ocene biomase (nadzemne in podzemne): Quercus pubescens, Pinus nigra in Fraxinus ornus.
ARRS
Oddelek za prirastoslovje in gojenje gozda
Trajanje: 01.07.2018 - 30.06.2021
Cilj projekta REFOCuS je preprečiti upad gozdov z vgraditvijo odpornosti v obrečne gozdove z zagotavljanjem 1) novih gozdnogojitvenih metod za gospodarjenje in ohranjanje gozdov ter 2) povečanjem razpoložljivosti ustreznega sadilnega materiala, za primere, ko naravna regeneracija izostane.
Interreg
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.06.2018 - 31.05.2021
Projekt si bo prizadeval izboljšati zaščito kulturnih virov Alp. V okviru zmanjševanja ranljivosti kulturne dediščine se bo projekt s pomočjo nacionalnih in transnacionalnih orodij ter metod, intervencijskih smernic in državnih shem, spoprijemal s slabo obravnavano temo obvladovanja nesreč in škode zaradi naravnih nesreč.
Interreg
Oddelek za načrtovanje in monitoring gozdov in krajine
Trajanje: 17.04.2018 - 16.04.2021
Horizon2020
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.01.2018 - 31.12.2021
Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.
Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.
Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:
Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).
Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.
Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.
Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.
Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.
Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.
Gozdarski inštitut Slovenije