na glavno vsebino

Gozdnogospodarsko načrtovanje

Razvoj gozdnogospodarskega (GG) načrtovanja obsega primerjalno analizo sistemov GG-načrtovanja in tipov načrtov za gozdne vire doma in v tujini, razvoj načrtovalskih konceptov, izboljšanje obstoječih in snovanje novih vrst načrtov za gospodarjenje z gozdnimi viri.

Primerjalna analiza sistemov načrtovanja obsega organizacijo GG-načrtovanja, vrste načrtov ter načrtovalske postopke doma in v tujini. V okviru razvoja konceptov se proučujejo povezave med različnimi prostorskonačrtovalskimi ravnmi (velika krajina, krajina, ekosistem) in vloge načrtov za te ravni v načrtovalski hierarhiji. Zadnja naj bi bila z vidika zagotvaljanja podatkov in informacij za različne potrebe deležnikov (politika/oblast, lastniki, drugi deležniki), pretoka infomacij in ekonomske učinkovitosti optimalna. Težišče dela pri razvoju tipov načrtov je na določanju načrtovalskih vsebun, njihovih prioritet in tehnik za razreševanje konfliktov med cilji.

Z oblikovanjem primernih načrtovalskih postopkov se poveča stopnja sprejemljivosti načrtov s strani različnih deležnikov in njihovo uresničevanje. Takšen primer so območja Natura 2000. Nove vrste GG-načrtov obsegajo tudi gozdna območja Natura 2000, ki imajo zaradi narave varovanja biodiverzitete v gozdnem prostoru posebne zahteve, ki jih je pri načrtovanju potrebno upoštevati.


Več informacij: dr. Gal Kušar

Nazaj