na glavno vsebino
dr. Marjana Westergren

Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko

dr. Marjana Westergren

PODROČJE DELAPopulacijsko genetske analize drevesnih vrst, Razvoj sistema genetskega monitoringa gozdov, Varovanje gozdnih genskih virov

Življenjepis

Marjana Pučko se je rodila 2.3.1979 v Novem mestu, kjer je obiskovala osnovno in srednjo šolo. Šolanje na Gimnaziji Novo mesto je z maturo zaključila leta 1998 in se še istega leta vpisala na univerzitetni študij gozdarstva in obnovljivih gozdnih virov na Biotehniški fakulteti. Leta 2003 je diplomirala z diplomsko nalogo »Določanje tipov ektomikorize sadik v bukovem provenienčnem poskusu«, za katero je prejela fakultetno Prešernovo nagrado. Istega leta se je kot mlada raziskovalka zaposlila na Gozdarskem inštitutu Slovenije ter leta 2010 doktorirala z delom »Razvoj in praktična uporaba molekularnih baz podatkov v gozdarstvu«. Njeno raziskovalno delo poteka na področju populacijsko genetskih analiz dreves (s poudarkom na smreki, bukvi, topolu in jesenu), razvoju sistema monitoringa genetske pestrosti v gozdu (LIFE+ projekt LIFEGENMON) ter varovanju gozdnih genskih virov v spreminjajočem se okolju. Je nacionalna kontaktna oseba za EUFGIS (European Information System on Forest Genetic Resources), vodilni raziskovalec (PI) mreže Evoltree za Slovenijo, sodeluje v akciji COST FP1202 (Strengthening conservation: a key issue for adaptation of marginal/peripheral populations of forest trees to climate change in Europe).

Povezave:

Prosto dostopne objave v Repozitoriju Sci Vie

Marjana Pučko in Tine Grebenc in Gregor Božič in Robert Brus in Hojka Kraigher (2004) Identifikacija tipov ektomikorize na sadikah v bukovem provenienčnem poskusu. Zbornik gozdarstva in lesarstva (75). str. 87-104. ISSN 0351-3114

SHIFT + A

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Gozdarski inštitut Slovenije