S 1. junijem 2025 se je uradno začel triletni projekt COSMOS (Coordinated Optimization for Sustainable Mediterranean Agroforestry with Truffles and High-Value Species), ki poteka v okviru programa PRIMA (Partnerstvo na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju), s podporo Evropske unije in sodelujočih držav članic.
Projekt vodi Agrotecnio – Raziskovalni center za agrotehnologijo iz Španije, sodelujejo pa tudi priznane raziskovalne in izobraževalne ustanove iz sedmih sredozemskih držav, med njimi tudi Gozdarski inštitut Slovenije.
Glavni cilj projekta COSMOS je razvoj in optimizacija inovativnih agrogozdarskih strategij, ki vključujejo tartufe, zdravilne in aromatične rastline, sadno drevje, vinograde ter medonosne rastline, z namenom izboljšanja opraševanja, povečanja biotske raznovrstnosti ter izboljšanja odpornosti kmetijstva na podnebne spremembe.
Projektne dejavnosti so razdeljene v štiri glavna vsebinska področja:
1. Inovativne prakse za trajnostne in odporne agrogozdarske sisteme
Razvoj in optimizacija praks, ki vključujejo tartufe, vinograde, zdravilne rastline, sadno drevje in medonosne rastline. Projekt bo ocenil njihove okoljske, družbene in ekonomske učinke ter potencial za izboljšanje ekosistemskih storitev.
2. Dostop do trga in poslovni modeli za agrogozdarske proizvode
Analiza vrednostnih verig in razvoj poslovnih modelov, vključno s certificiranjem, trženjem ter prepoznavanjem novih priložnosti, kot sta kulinarični turizem in turizem povezan s tartufi.
3. Pravni in institucionalni okvir za sredozemsko agrogozdarstvo
Pregled zakonodaje in institucionalnega okolja ter priprava priporočil za odpravo ovir in pospešeno uvajanje trajnostnih praks na regionalni in nacionalni ravni.
4. Ozaveščanje in vključujoče usposabljanje o prednostih agrogozdarstva
Priprava izobraževalnih vsebin, usposabljanj in ozaveščevalnih aktivnosti, s posebnim poudarkom na vključevanju žensk in podpori podeželskim skupnostim.
Ob začetku projekta so se partnerji 3. in 4. junija zbrali na uvodnem srečanju v Sieni (Italija), kjer so uskladili delovni načrt, odgovornosti in naslednje korake. Srečanje je vključevalo tudi ogled plantaž tartufov na posestvu Il Sole di Nebbiano.
Projekt bo prispeval k razvoju odpornega, trajnostnega in donosnega agrogozdarskega modela za sredozemski prostor, spodbujal lokalne verige, vključevanje žensk v podeželskem prostoru ter krepil povezovanje znanja med raziskovalci, kmeti in odločevalci.