V sredo, 20. oktobra 2024, je na Gozdarskem inštitutu Slovenije potekal jesenski seminar v okviru projekta »Živeti z bobrom, mokrišči in podnebnimi spremembami« (LIFE BEAVER), z naslovom »Bober, zaveznik ali škodljivec?«. Dogodek je bil posvečen razpravi o vplivu bobrove vrnitve v Slovenijo, razumevanju njegovega pomena danes ter zbiranju informacij, ključnih za uspešno sobivanje z bobrom. Seminar je izpostavil potrebo po sodelovanju in vzpostavljanju ravnotežja med varstvom narave, trajnostnim upravljanjem z naravnimi viri in sobivanjem z bobrom, ki kot ekosistemski inženir pomembno prispeva k ohranjanju mokrišč in njihovih koristi za družbo. Udeležilo se ga je 41 predstavnikov različnih sektorjev, ki so zastopali raznolike interese.
Uvodne besede je podala Marjana Hönigsfeld Adamič, ustanoviteljica inštituta Lutra. V svoji predstavitvi je v nadaljevanju podrobno osvetlila ekologijo bobra, njegovo zgodovino ter razširjenost v Evropi in okoliških regijah. Martina Vida, strokovna sodelavka inštituta Lutra, je predstavila rezultate projekta, ki vključujejo vzpostavitev in spremljanje populacije bobra v sezonah 2022/23 in 2023/24, ter delovanje aplikacije »Bobrosled«.
Sledilo je predavanje dr. Andreja Koblerja in Martine Vida, ki sta predstavila kako poteka modeliranje prihodnje populacije bobra v Sloveniji. S praktičnimi primeri je bila v naslednjem predavanju podrobneje obravnavana učinkovitost ukrepov za zmanjšanje neželenih vplivov bobra, kot so glodanje dreves, poškodbe pridelkov in gradnja jezov. Dr. Anže Japelj je udeležencem predstavil koncept vrednotenja ekosistemskih storitev mokrišč, povezanih z bobrovimi dejavnostmi. Brina Sotenšek, strokovna sodelavka inštituta Lutra, pa je v zadnjem predavanju seminarja izpostavila vpliv in povezanost evropskih smernic in uredb na področju varstva voda in narave ter bobra.
Dogodek je potekal v vzdušju interdisciplinarnega dialoga, dopolnjevala pa ga je razstava o bobru, postavljena v avli Gozdarskega inštituta Slovenije, ki je prikazovala pomembne vidike bobrovega življenja in njegovega vpliva na naravno okolje.