Aktivni projekti
Arhiv projektovEnoten sistem spremljanja cen gozdnih lesnih sortimentov
Rezultati raziskave bodo v podporo Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ), Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) in drugim odločevalcem pri oblikovanju učinkovitih politik (ukrepov) načrtovanja obsega in dinamike trženja v gozdarstvu in lesnopredelovalni industriji ter načrtovanja gospodarjenja z zasebnimi in državnimi gozdovi.
ARRS CRP
Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
Trajanje: 01.11.2024 - 28.02.2026
FULAR - Novi načini krožnega gospodarstva v pohištveni industriji
Glavni cilj projekta FULAR je z novimi pristopi spodbuditi razvoj krožnega gospodarstva v lesnem sektorju, s poudarkom na proizvodnih procesih v pohištvenem sektorju ter ozaveščanje glavnih sektorskih akterjev jadransko-jonske regije o pomenu trajnostnih procesov v tem sektorju.
Interreg
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.09.2024 - 31.08.2027
FORSAID - Nadzor gozdov z umetno inteligenco in digitalnimi tehnologijami
FORSAID bo ponudil celovit model za odkrivanje, spremljanje in analizo ključnih škodljivih organizmov, ki jih ureja EU, v evropskih gozdnih biomih. Projektna raziskava bo vključevala in povezovala znanstvena, tehnološka in ekonomska spoznanja in modele za načrtovanje prihodnosti zatiranja škodljivih organizmov v gozdovih celine in zunaj nje.
Horizon Europe
Oddelek za varstvo gozdov
Trajanje: 01.09.2024 - 29.02.2028
SOIL: Naš nevidni zaveznik - Omogočanje izvajanja zakonodaje EU o tleh v alpskih občinah, s povezovanjem čezmejnega znanja, medsebojnega učenja in konkretnega, medsektorskega izvajanja na lokalni ravni
SOIL obravnava vprašanje upadanja kakovosti tal s premoščanjem vrzeli med znanjem, zakonodajo in izvajanjem ukrepov za trajnostno upravljanje tal. S pretvorbo obstoječega znanja v uporabne rešitve omogoča dostopnost trajnostnega upravljanja tal, kar deležnikom omogoča učenje in uveljavljanje teh praks za boljše varstvo tal.
Interreg
Oddelek za gozdno ekologijo
Trajanje: 01.09.2024 - 31.08.2027
Optimizacija institucionalno-normativnih rešitev za trajnostno izkoriščanje gozdov v Sloveniji
Glede na potrebo po večji učinkovitosti, optimizaciji sistema gospodarjenja z gozdovi, je namen projekta oblikovanje predlogov, ki bodo prispevali k večji učinkovitosti institucionalno-normativnih rešitev na področju izkoriščanja gozdov. Rezultati raziskave bodo v podporo Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in drugim odločevalcem pri oblikovanju učinkovitih politik (ukrepov) gospodarjenja z gozdovi ter pri načrtovanju razporejanja sredstev za delovanje javne gozdarske službe.
ARRS CRP
Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
Trajanje: 01.09.2024 - 31.08.2026
Karantenski škodljivi organizmi v slovenskih gozdovih (V4-2410)
Soočamo se s podnebnimi spremembami in ekstremni vremenski pojavi, ki vplivajo na stabilnost ekosistemov in s tem povzročajo nastanek ugodnejših razmer za ustalitev tujerodnih organizmov. Posledično je izredno pomembno, da je vzpostavljen učinkovit sistem zgodnjega zaznavanja/odkrivanja karantenskih škodljivih organizmov (KŠO), da lahko v primeru najdb z ustreznimi fitosanitarnimi ukrepi preprečimo škodo za okolje, gospodarstvo, ljudi in živali.
ARRS CRP
Oddelek za varstvo gozdov
Trajanje: 01.09.2024 - 31.08.2027
Rastni potencial in lastnosti lesa izbranih drevesnih vrst različnih provenienc: možnosti zaščite z modifikacijo in izzivi pri odzivanju na podnebne spremembe (J7-50231)
Cilj projekta je povezati celotno verigo gozdnih lesnih proizvodov od zibelke do groba, s posebnim poudarkom na uporabi v gradbeništvu. Aktivnosti v okviru projekta predstavljajo priložnost za spodbujanje trajnostne in zanesljive gradnje z uvajanjem novih konceptov na biološki osnovi z visoko stopnjo učinkovitosti materialov, majhnim vplivom na podnebje in izboljšano funkcionalnostjo.
ARIS
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.07.2024 - 30.06.2027
Wildfire CE - Čezmejna ocena, upravljanje in obvladovanje požarne ogroženosti naravnega okolja v Srednji Evropi
Nedavni gozdni požari v obmejnih regijah po vsej Srednji Evropi so izpostavili potrebo po boljšem sodelovanju, komunikaciji in informacijah, tako v smislu upravljanja z gozdom in ostalim prostorom, kot tudi delovanja interventnih in prognostičnih služb. Projekt bo spremenil način ocenjevanja in obvladovanja požarne ogroženosti v obmejnih območjih in širšem srednje-evropskem prostoru.
Interreg
Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
Trajanje: 01.06.2024 - 31.05.2027
RE-ENFORCE - Čezmejno sodelovanje pri sonaravnih rešitvah za obnovo degradiranih gozdov Srednje Evrope
Glavni cilj projekta je razvoj skupne strategije na območju Srednje Evrope za obnovo degradiranih gozdnih ekosistemov z uporabo sonaravnih rešitev (nature-based solutions - NBS). Projekt krepi čezmejno sodelovanje, testira NBS na pilotnih območjih in razvija sistem za podporo odločanju pri gospodarjenju z gozdom.
Interreg
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.06.2024 - 31.05.2027
GIFT - Zelena infrastruktura za gozdove in drevesa
Namen projekta Green Infrastructure for Forest and Trees (GIFT) je okrepiti vlogo zelene infrastrukture, zlasti gozdov in dreves, in jo intenzivneje vključiti v sodobni regionalni in urbani razvoj, ohranjanje okolja in biotske raznovrstnosti, kmetijsko, krajinsko, gozdarsko in drugo zakonodajo ter strategije. V projektu, ki poteka v okviru Interreg Europe, sodeluje deset partnerjev iz devetih evropskih držav.
Interreg
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.03.2024 - 31.05.2027
FoRESisT - Ohranjanje in vrednotenje gozdnih in kmetijskih ekosistemov v čezmejnem območju
Cilj projekta FoRESisT je izboljšati stanje ohranjenosti habitatov, podpreti biotsko raznovrstnost in ovrednotiti storitve ekosistema zlasti v povezavi z gozdovi, kmetijskimi in sladkovodnimi habitati. V okviru projekta bodo potekale obsežne aktivnosti za zaščito gozdnih in kmetijskih ekosistemov na območju Opatije (na Dobreću), na otoku Krku in na območju Krasa.
Interreg
Oddelek za gozdno ekologijo
Trajanje: 01.03.2024 - 31.08.2026
U šumi kao u učionici - V gozdu kot v učilnici
Gozdarski inštitut Slovenije bo v projektu "V gozdu kot v učilnici" skupaj z vodilnim partnerjem "Modelna šuma Istra" prispeval k razvoju gozdne pedagogike na Hrvaškem in sicer preko izobraževanja strokovnjakov in zaposlenih v partnerskih organizacijah. Primarni cilj projekta je usposobiti vzgojitelje in učitelje za izvajanje gozdne pedagogike v vrtcih in osnovnih šolah.
Erasmus+
Oddelek za gozdno ekologijo
Trajanje: 15.02.2024 - 14.04.2025
Projekt EIP 16.5 – Vodna telesa
Namen projekta: deležnike – kmetijska gospodarstva, ožjo in/ali širšo strokovno ter splošno javnost ozavestiti in usposobiti, da bodo pridobili ključna znanja, izkušnje in veščine za dolgoročno sonaravno ohranjanje in vzpostavitev biotske pestrosti ter boljše izkoriščanje ekosistemskih funkcij in storitev vodnih teles kot elementa (krajinske prvine) kmetijskega prostora.
Program razvoja podeželja
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.02.2024 - 01.02.2027
Fem2forests - Inovativne poti za učinkovito vključevanje deklet in mladih žensk v gozdarski sektor
Projekt Fem2forests gradi na temeljih predhodnega projekta Fem4Forest (DTP3-500), ki nam je dal vpogled v položaj žensk v gozdarskem sektorju v Podonavju in je tudi motivacija za nadaljnje delo z dekleti in ženskami v gozdarskem sektorju. Tako želimo s projektom prispevati h krepitvi gozdarskega sektorja na območju Podonavja na lokalnem, regionalnem in mednarodnem nivoju s pomočjo večjega vključevanja mladih žensk in deklet.
Interreg
Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
Trajanje: 01.01.2024 - 30.06.2026
FruitDiv - Uporaba neizkoriščenega potenciala divje raznovrstnosti sadnega drevja za trajnostno kmetijstvo
FruitDiv je projekt programa Obzorje Evropa in traja pet let. Cilj projekta je spremljanje, opisovanje, uporaba in ohranjanje raznolikosti divjih sorodnikov sadnih dreves, s posebnim poudarkom na pečkatem (Malus, Pyrus) in koščičastem (Prunus) sadju.
Horizon Europe
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.01.2024 - 31.12.2028
TRANSFORMIT - Preoblikovanje upravljanja gozdov za več ekosistemskih storitev in varstvo narave s pomočjo integrativnega pristopa
TRANSFORMIT si prizadeva združiti družbene potrebe in ohranjanje biotske raznovrstnosti z uporabo integrativnega pristopa. Za ta namen bomo nadgradili obstoječe praktično in znanstveno znanje o integrativnem upravljanju gozdov (Integrative Forest Management - IFM) ter spodbujali sinergije sodelovanja s pomočjo sedmih življenjskih laboratorijev, virtualnega IFM središča znanja in platforme za vključevanje deležnikov.
Horizon Europe
Oddelek za gozdno ekologijo
Trajanje: 01.01.2024 - 31.12.2027
Tujerodne drevesne vrste – prilagodljivost, potencial in tveganja (Introspeces)
Duglazija je ena najpomembnejših vnešenih vrst v južni in srednji Evropi. V okviru bilateralnega projekta bomo analizirali prilagodljivost duglazije neznanega izvora.
ARIS
Oddelek za prirastoslovje in gojenje gozda
Trajanje: 01.01.2024 - 31.12.2025
Lastnosti lesa borov in hrastov v centralni Evropi v prihodnosti (J4-50130)
Glavni cilj projekta je raziskati vpliv spreminjajočega se okolja na produktivnost, pa tudi na strukturne, fizikalne in mehanske lastnosti vrst bora in hrasta, prilagojenih zmernim (tj. Pinus sylvestris L. in Quercus robur L.) in submediteranskim pogojem rasti (tj. Pinus nigra J. F. Arnold in Quercus pubescens Willd.) na različnih lokacijah v Sloveniji in na Češkem.
ARRS manjši temeljni raziskovalni projekt
Oddelek za prirastoslovje in gojenje gozda
Trajanje: 01.11.2023 - 31.10.2026
SPOZNAJ - Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji
Namen projekta je ozaveščanje, izobraževanje in opolnomočenje sodelavcev konzorcijskih partnerjev z ustreznimi znanji in kompetencami s področja odprte znanosti, priprava izobraževalnega gradiva, vzpostavitev podpornih struktur ter prilagoditev mehanizmov delovanja konzorcijskih partnerjev v skladu z načeli odprte znanosti.
NOO
Uprava
Trajanje: 02.08.2023 - 30.06.2026
Optimizacija odnosa med trajnostjo pridobivanja in kakovostjo lesa v evropskih gozdovih: določanje vpliva sonaravnega gozdarjenja na lastnosti lesa (ForQual)
Gozdarstvo po načelih sonaravnega gospodarjenja postaja vse pomembnejše, saj lahko hkrati ohranja zalogo ogljika v gozdu in proizvaja letni prirastek lesa. Vendar je razmeroma malo znanega o vplivu te vrste gozdnega gospodarjenja na kakovost lesa. Glavni cilj projekta je zapolniti to vrzel s proučevanjem odnosa med sonaravnim gospodarjenjem z gozdovi in kakovostjo lesa na treh različnih ravneh.
NOO
Oddelek za prirastoslovje in gojenje gozda
Trajanje: 15.06.2023 - 30.06.2026