Številka projekta: Obzorje Evropa, projekt št. 101082102. ID Pogodbe: 101182942.
Trajanje projekta: 1. 1. 2025 - 31. 12. 2027
Proračun: skupno 2.999.508,13 €
Sofinanciranje: 100 % program Obzorje Evropa
Vodilni partner: TEAGASC - AGRICULTURE AND FOOD DEVELOPMENT AUTHORITY, Irska (IE)
Povzetek:
Kmetje in gozdarji še niso bili zadostno in ustrezno obveščeni o koristni povezav med biotsko raznovrstnostjo in kmetijstvom, kar rezultira v počasnem prenosu znanj in praks o biotski raznovrstnosti do kmetov. Namen projekta je zapolniti obstoječo vrzel v znanju v evropskem kmetijstvu in gozdarstvu predvsem a ne izključno na območjih Natura 2000. Konzorcij FarmBioNet združuje strokovno znanje naravoslovnih in družboslovnih panog, organizacij kmetov, malih in srednje velikih podjetij, nevladnih organizacij in ministrstev 13 držav (11 držav članic).
FarmBioNet bo spodbujal vseevropsko izmenjavo znanja ter povezovanje raziskovalnih izsledkov in praks, povezanih z biotsko raznovrstnostjo kmetijskih zemljišč, zlasti znotraj območij Natura 2000, vključno s tistimi, ki so pomembni za blaženje/prilagajanje podnebnim spremembam in zdravje tal. Ocenili in izpopolnili bomo ukrepe ter razvijali in uporabljali medsektorske pristope za zbiranje in razširjanje usmerjenega in kontekstu prilagojenega znanja o praksah na področju biodiverziteti prijaznega kmetovanja na nacionalni in evropski ravni.
Osrednja naloga mreže FarmBioNet je vzpostavitev nacionalnih mrež za kmetijstvo in biotsko raznovrstnost, ki jih sestavljajo posamezniki in organizacije kmetov/gozdarjev, raziskovalci, nevladne organizacije, svetovalci in drugi akterji AKIS (Agricultural Knowledge and Innovation Systems ators). V okviru projekta FarmBioNet bomo akterje nacionalnih mrež opolnomočili za zbiranje in razširjanje znanja in informacij. Akterji nacionalnih mrež bodo soustvarjali in plemenitili študijske primere biodiverziteti prijaznega kmetovanja za spodbujanje izmenjave ukrepov v podporo biotski raznovrstnosti na kmetijah. Z analizami stroškov in koristi bomo dokazovali da lahko biotska raznovrstnost koristi trajnostni pridelavi hrane, z razvojem orodij za odločanje pa bomo spodbujali biotsko raznovrstnost pri lastnikih kmetijskih in gozdnih površin ter pri lokalnih, regionalnih in nacionalnih oblikovalcih sektorskih politik.
Cilj projekta FarmBioNet je postaviti Evropo na vodilno mesto v svetu na področju biološki raznovrstnosti prijaznih praks z upravljanjem kmetijskih zemljišč na temeljih znanja za zagotavljanje biotske raznovrstnosti in ekosistemskih storitev ter trajnostnega upravljanja zemljišč za širše družbene koristi.
Delovni sklopi projekta:
Več informacij o projektu:
- spletna stran: www.farmbionet.eu/
- Linkedin: www.linkedin.com/company/farmbionet/
- FB: www.facebook.com/people/Farmbionet/61570091162377/
- YouTube: www.youtube.com/@FarmBioNet
- IG: https: www.instagram.com/farmbionet/