na glavno vsebino
dr. Peter Prislan

Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko

dr. Peter Prislan

PODROČJE DELALesna biomasa in trda bio-goriva, primarna predelava lesa, bioekonomija, biologija lesa (anatomija lesa in skorje, nastajanje ksilema in floema, kambijeva aktivnost, ultrastruktura celic, celična diferenciacija), fiziologija dreves, dendroekologija.

Življenjepis

Izobrazba:

  • 2007 – diploma, univerzitetni diplomirani inženir lesarstva, Oddelek za lesarstvo, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani.
  • 2012 – doktorat, doktor znanosti s področja lesarstva, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani. Naslov disertacije: »Večletno in sezonsko nastajanje ksilema in floema pri bukvi (Fagus sylvatica L.) z dveh rastišč v Sloveniji«.

Zaposlitve:

  • Mladi raziskovalec – od 1.9.2007 do 31.3.2012 na Oddelku za lesarstvo, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani.
  • Asistent na področju lesarstva ­ od 24.1.2011 do 31.5.2013 na oddelku za lesarstvo, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani.
  • Raziskovalec ­od 1.6.2013 na Gozdarskem inštitutu Slovenije.

Habilitacije in izvolitve:

  • 24. januarja 2011 izvoljen v pedagoški naziv »Asistent s področja lesarstva« na oddelku za lesarstvo, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani.
  • 16. julija 2012 izvoljen v znanstveno raziskovalni naziv »Znanstveni sodelavec« na Gozdarskem inštitutu Slovenije.
  • 16. julija 2018 ponovna izvolitev v naziv »Znanstveni sodelavec« na Gozdarskem inštitutu Slovenije.

Delo na tujih inštitucijah:

  • 3 meseci (1.12.2007–29.2.2008) na Univerzi v Hamburgu, Nemčija v okviru program izmenjave LLP/Erasmus.
  • 3 meseci (1.12.2008–1.3.2010) na Johann Heinrich von Thünen-Institute (vTI), Inštitut za biologijo in tehnologijo lesa v Hamburgu, Nemčija v okviru programa LLP/Erasmus praksa.
  • 3 meseci (1.8.2017-31.10.2017) na Université du Québec à Chicoutimi, Département des Sciences Fondamentales, Kanada v okviru štipendij za kratko znanstveno usposabljanje, ki jih ponuja raziskovalna agencija Québec (Fonds de recherche du Québec – Nature et technologies).

Članstva v mednarodnih organizacijah:

  • IAWA (International Association of Wood Anatomy)
  • ATR (Association for Tree-Ring Research)

Pedagoška dejavnost:

  • 2011 do 2012 asistent s področja znanosti o lesu na Katedri za tehnologijo lesa, Oddelka za lesarstvo, Biotehniške fakultete, Univerze v Ljubljani sodeloval pri vajah iz predmetov Anatomija lesa, Lastnosti lesa, na univerzitetnem in visokošolskem strokovnem študiju lesarstva.
  • Med 2012-2022 so-mentor pri šest diplomskih in magistrskih delih.
  • Od oktobra 2015 predavatelj na Višji strokovni šoli v Ljubljani za predmeta »Tvoriva v lesarstvu« ter »Pomožni materiali v lesarstvu«.
  • Od leta 2018 mentor mlademu raziskovalcu.

Nagrade, priznanja in štipendije:

  • 2007 prejel Prešernovo nagrado Biotehniške fakultete, Univerze v Ljubljani za univerzitetno diplomsko delo.
  • 2009 na konferenci Eurodendro 2009 kot doktorand prejel priznanje za najboljšo predstavitev.
  • 2013 na konferenci WSE (International Symposium on Wood Structure in Plant Biology and Ecology) prejel IAWA priznanje za najboljši poster.
  • 2017 prejel štipendijo za kratko znanstveno usposabljanje, ki jih ponuja raziskovalna agencija Québec (Fonds de recherche du Québec – Nature et technologies) v okviru programa »Merit scholarship program for foreign students (PBEEE)«.

Vodenje projektov:

  • Podoktorski raziskovalni projekt Z4-7318 (1.1.2016 - 31.12.2017): Vpliv klimatskih sprememb na kambijevo aktivnosti, nastajanje in zgradbo lesa ter produktivnost bukve (Fagus sylvatica L.) in smreke (Picea abies L.) v Sloveniji.
  • Ciljni raziskovalni projekt V4-2016 (1.11.2020 - 31.10.2023): Možnosti rabe lesa listavcev v slovenskem biogospodarstvu.
  • Temeljni raziskovalni projekt J4-2541 (1.9.2020 - 31.8.2023): Vpliv podnebnih sprememb na dinamiko akumulacije lesne biomase bukve in smreke v Sloveniji in ovrednotenje s tem povezanih potencialov rasti biogospodarstva.
SHIFT + A

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Gozdarski inštitut Slovenije